jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

True or false? For most organisms, natural selection occurs over a very short period of time. O False True
how are fingerprints classified and stored in afis
Which of the following is a true statement about ocean ridges
Sven is trying to pass his Geography class with a C, which is a minimum average of 76. He has grades of 85, 64, 75, and 73. What grade does he have to earn on h
When and where did farming begin in India HELP MEEEEE
ANSWER ASAP PLEASE!!!!!
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST What is 5(4x+y)?
HELP ME PLeaSEEEEEEEEEE thank you <3
Brad's family traveled 2 7 of the distance to his uncle’s house on Saturday. They traveled 4 5 of the remaining distance on Sunday. What fraction of the tot
Some frilled lizard grow to be 90 centimeter long . if 2 /3 of this length is its tail , how long is the tail.