taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What does "sometimes lies were more dependable than truth." mean?
what is the general name for policies that affect the welfare, or well-being, of the people
AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.BEADJBBC
What is the evidence that Parliament held the REAL authority in the English constitutional monarchy?
2x+5y=15 in slope intercept form
does anyone know if 4 can go into 72
-7x-17= -9x+13solve for xwork too please!
why does a bicycle fitted with solid tyres give a bumper ride than on which has air fitted tyres
the chemical reaction in which an element,such as iron, combines with oxygen to form an oxide is called
what is the alphabetical order of these words: sloth slouch slither slime slimey