brileesmithson brileesmithson
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $0.46 to buy 2 bouncy balls. If the bouncy balls both have the same price, how much
does it cost to buy 1 bouncy ball?

Respuesta :

laniehorn3943 laniehorn3943
  • 03-11-2020

Answer:

0.23

Step-by-step explanation:

Answer Link
miranamiami miranamiami
  • 03-11-2020

Answer:

$0.23

Step-by-step explanation:

2 balls cost $0.46, they all cost the same, so you divide $0.46 by 2 and get $0.23

Answer Link

Otras preguntas

The suma of a 3 digit number and a 1 digit number Is 217 the producto of the number is 642 of One number is betlemita 200 and 225 what are the number
Could someone explain/answer these? Thank you in advance!
what properties should we use to solve -5 + (5 + 3)?
I NEED HELP ON THESE QUESTIONS PLZZZZZ (Specifically question 2)
A. Jerry an electrician worked 7 months of the year. What percent of the year did he work? B. Jerry earns 12,800 a year, about 15% is taken out for taxes. How m
Why are dogs color blind?
what does it mean that gold has a specific heat capacity of 0.135 J/g*C
Read the excerpt from William Shakespeare’s A Midsummer Night’s Dream. PUCK How now, spirit! whither wander you? FAIRY Over hill, over dale, Thorough
Math help please? giving 100 points. This is my last question i have and i'm just wanting some explanations on this since i was gone for a week during school. I
Choose the sentence that is grammatically correct