ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

April says that the square root of 115 is between 10 and 11. Is she correct? How do you know
If the diameter is 15.5 cm what is the circumference
which values are possible rational roots of 4x^3+9x^2-x+10=0 according to the rational root theorem?
Consider the skin replacement developments over the past centuries. Acellular skin substitutes Cellular allogenic skin substitutes Cellular autologous skin su
the tallest building in franklin is two -third the highest of the tallest building in mayville. if the tallest building in mayville is 8013/16feet, find the hih
You could see the emotion on his face. what are the two nouns ​
Compare 9 ⋅ 10^4 with 3 ⋅ 10^2
Why was the Gandhi irwin pact important
−12.405 as a mixed number in simplest form.
The sum of the digits of a certain two-digit number is 15. Reversing its digits increase the number by 9. find the number