anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

how can indirect lobbying activities be influential? they are needed to provide candidates to run in elections. emails and phone calls are more effective ways t
I need help with the solution
the legetimate leader of muslim community.
what did most americans understand before their country entered world war i? that the war would not last long that the war would cost american lives that the wa
Need help. Find the derivative of f(x) = 5x + 9 at x = 2. Find the derivative of f(x) = 6 divided by x at x = -2. Thanks
What is the value of y if x = -0.6? A. -3 B. -2 C. 0 D. 3
A box is 70 cm long. Which of these is closest to the length of this box in feet? (1 inch = 2.54 cm) 0.21 foot 0.49 foot 1.64 feet 2.30 feet
one third of a number increased by 12 one thirdn + 12 n plus 12 over 3 one third(n + 12) n + one third(12)
Skill-based outcomes include acquisition or learning of skills and use of skills on the job. a true b false
The slope of the line that goes through the points (0, 4) and (1, 2) is -1/2 .true false