jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

if the atmosphere is like a greenhouse,what part of it function as the 'glass'
Richard works at an icecream shop, regular cones get two scoops of icecream; large gets three scoops of icecream. Richard scoops 234 regular cones and 156 large
How many animal species are there in the world?
The regular price of an item is $35. the item is on sale with a discount of $10. what is the discount rate?
"You can't believe in God while there is evil and suffering in the world." Do you agree? Give reasons showing that you have thought of more than one point of vi
Which best describes the law of independent assortment?
Which of the following best describes a belief held by president Truman that led to the establishment of the Truman doctrine?
CAN SOME ONE PLEASE HELP ME BRANLIEST ANSWER TO WHO EVER DOES. Determine which system below will produce infinitely many solutions. A. 2x + 5y = 24 2x + 5y = 42
Increased carbon in the oceans has caused the pH levels of the water to decrease. What is the largest impact of this ocean acidification on marine life? Increa
What do ovaries contain?