kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME ASAP AND YOU WILL BE MARKED AS THE BRAINIEST PROMISE!
The cells of plants and animals are similar, except for a few different structures. Which structures are only found inplant cells?​
A ⊆ B means: A is an element of B B is a subset of A B is an element of B A is a subset of B none of the above
NEED HELP ASAP. will happily give brainliest. Which version of the sentence is most precise? (5 points)At this point in time, taking a vacation would not be th
Plz answer QUICKLY I REALLY NEED THE ANSWER!!!!
Factor.x^2+ 3x – 18Enter your answer in the boxes.x^2 + 3x – 18=?​
What is the simplest form of square root 1,764
7. How would you find additional words that have meanings similar to the entry word? 8. How does the meaning of friend help you understand the meaning of foe? 9
Getting a loan you have to repay is known as a)equity financing. b)debt financing c)amortized lending. d)irrevocable trusts.
What is the third quartile of this data set? 20, 21, 24, 25, 28, 29, 35, 37, 42