doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

x^2+26x+48=0 What are the solutions?
Please help with at least 1 question. I’m really stressed
In order to create user accounts on a linux system, what command should be utilized?
What is the common ratio of the following sequence? 8, 64, 512, 4096
Mabel is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $35 per day and an additional $15 as service charges. Company B charges $42 per day
The cost, C, of materials for a deck varies jointly with the width w and the length l. If C = $470.40 when w = 12 and l = 16, find the cost when w = 10 and l =
What is the length, in units, of the hypotenuse of a right triangle if each of the two legs is 3 units? Square root of 18 units Square root of 27 units 3 uni
3.Which equation is equivalent to x + 3y – z = 3? 3x + 6y – 3z = 6 2x + 4y – 2z = 8 4x + 12y – 4z = 12 2x + 3y – 4z = 12 4.Which of the following points lies in
Can you please solve and explain how
A regular hexagon is inscribed inside a circle. The perimeter of the hexagon is 90 units. What is the approximate measure of the radius of the circle?