rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Why does Louis XIV want to expand France's border?
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
Why were people from Africa brought to Georgia?
Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
What were some events/things that caused the Great Depression?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?