abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = x2. what is g(x)​
There are 36 ribbons of which 1/5 are yellow, 7/15 are pink and the remaining ribbons areblue. How many blue ribbons are there?Answer:blue ribbons(show your wor
Gabriela bought a new pair of sunglasses when they were having a 30% off sale if the regular price of the glasses was 72% how much did she pay with discount
How do you calculate surface area?
2x+3y=5- x+2y=8subachtutionMethod​
Can someone tell me everything I need to know before a integer test please
A block and tackle of six pulley is used to raise a load of 300N steadily through a height of 30m, if the workdone against friction is 2000j. Calculate;1. The w
Write the standard form of the equation of the line through the given point with the given slope. Through (-2,5), slope =-4
2,8, 14, 19, 20, 21, 26, 33, 36, 41 1. Find the median, mean, and range of the elephant ages. a) Median Median: years b) Mean: years old batang ___ E- c) Range
When an oligopoly exists, how many producers dominate the market? none one a few many