makaylavega13 makaylavega13
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

dirjfoeie dirjfoeie
  • 02-12-2020
Your Answer—- $3.85
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this equation: 7x=1+2x ?
what is the solution set for the following system of equations 5x-3y-10=0 x+y-7=0
Four positive numbers form a geometric sequence. The sum of the four numbers is one more then the common ratio. If the first number is 1/10, find the common rat
you are studying an element whose atoms have 10 protons. then you see a picture in your textbook of an atom with 12 protons. which of the following is true? A)
Pat bounces a basketball 25 times in 30 seconds.At the rate,approximately how many time will pat bounce the ball in 150 seconds
Grade 10 math anyone?
What does x equal in this equation? -x+8>6
Which item is an example of a secondary source
Which three parts of this excerpt from Nathaniel Hawthorne’s novel “the house of seven gables” provide direct characterization? He was ready to encounter an ev
Why does your upper body keep moving when you stop running