xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does gender impact therapy
aula bought a ski jacket on sale for $8 less than half its original price. She paid $84 for the jacket. What was the original price?
how many enslaved african Americans were there?when were they all eventually freed?​
Which of the following graphs represents a function?
The diagram below shows a sandbox and the frame thatsurrounds it. What is the area of the frame (the shaded area)? (The length and width are in feet)
I need the answer asap please
what substance is most soluable at 0°C​
Search the internet for news of a motor vehicle collision in your community involving drugs or alcohol. Keeping in mind that you don’t know the condition of oth
On my spanish homework: Voy (Insert here) centro comercial A. a los B. a la C. al D. a las​
how can congress initate the formal consitutional amendement process​