jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

What does the word "magnitude” mean as it is used in the last stanza of the poem on page 3?
$21 for 7books. How much for 14 books?​
What will be the height of a box which has a length of 6 cm, width of 7 cm and volume of 378 cubic cm?.
A wave has a frequency of 0.04 Hz. if the wavelength is 39 meters, what is the speed of the wave?
How many times has the government shutdown.
Two measures of two angles of a triangle are 68° and 70°. Explain how to find the measure of the third angle.
Answer the question please, i will give you brainliest
1) Name the three Mesoamerican societies.​
Ben wrestles in the 132 to 138- pound weight class. If he currently weighs 133 pounds, how much can he gain if he wishes to stay in the same class?
URGENT!!!! Read the three stanzas from “America the Beautiful” by Katherine Lee Bates.O beautiful for spacious skies,For amber waves of grain,For purple mountai