jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation? The new plan of government centralized power in the federal government at the
4. Which structures are used by the cell for storing and maintaining biological information that will be passed to daughter cells when the cell divides? a. nucl
How do you solve the answer to this -6(-3)(-2)
I think I got the answer but I'm not sure. Help?
hairlike parts that spin to push a bacterium through water or other liquids are called _________________.
How might human activities affect the matter cycle
How is sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy?
Why earth isn't getting bigger even though the continents are spreading apart
Which of the following statements about paper recycling is not true? a. Recycling one ton of newspaper can save 100 trees. b. Recycling paper can lead to 74% le
Imagine you are hosting a dinner party. Using a demonstrative adjective in each sentence, tell who five different items belong to. Example: Esta bebida es de