powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

The main building blocks of tissues and organs are
find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a19 = -58, a21 = -164
How many milliliters of 0.200M H2SO4 will neutralize 40.0 mL of 1.50M KOH?
The media play an important role in shaping the _____, which includes the issues on which the public’s attention is focused.
the official language of brazil is: a : portuguese b : french c : english d : chinese
what does it mean to make connections when comparing and contrasting? you should look for hidden similarities and differences you should look for the most obvio
A pedestrian moves 6.00 km east then 13.0 km north. Using the graphical method, find the magnitude and direction of the resultant displacement vector.
Why were community lands not recognized by U.S. lawyers?
Of 3,000 pet owners surveyed 9% purchased their pets from a pet store how many pets were purchased from a pet store
calculate 42kg of 105kg as a percentage