brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Now we will focus on Risk in a Portfolio Context. Match each of the terms below with their definitions and descriptions A. Beta remaining after diversificatio
for a party, mr. snd mrs. rodriguez made 4 1/2 gallons of fruit punch. how msny quarts of punch did they make? HELP
How many parreleljeje
You hit a tennis ball with an initial vertical velocity of 25 m/s. The ball leaves the tennis racket 2 meters above the ground, h_o. How much time does your opp
According to a Pew Research Center nationwide telephone survey of adults conducted March 15 to April 24, 2011, 69% of college graduates said that their college
aster sold 18 oranges if this are 12% of her total oranges how many oranges are not sold​
Can you guys help me?
ASAP PLEAE HELP I WILL GIVE BRAINEST! LOOK AT RHE PICTURE
ifer has a small business mixing and selling essential oils. One product is a mixture of two oils, lavender and peppermint. She asked her assistant, Carmen, to
How much water should be added to 4.3 moles of LiBr to prepare a 2.05 m solution?