mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of A is 7.7ft and B is 5.2ft and C is 9.29 and this is a triangle So basically I want to know the answer
One book costs £2.98. how much do 4 books cost?
Where does digestion take place
which chemical formula is a carbohydrate? a) C3H7O2N bC12H22O11 c)CO2 d)CH4
To stay properly hydrated, a person should drink 32 ounces of water for every 60 minutes of exercise. How much water should Damon drink if he rides his bike for
A customer at a raceway can drive around the track 54 times for $12. At this rate, how many times can the customer drive around the track for $8?
a red kangaroo travels 100 km in 5 hours. what is the kangaroo average speed a 10 km/h b 20 km/h c 25 km/h d 50 km/h
______ are lines of longitude, while are lines of latitude. A: Meridians B: parallels
Which best identifies a characteristic of historical fiction a. everything is assumed to be factual. b. puts the reader right there in the past c. tells the s
How many square feet of outdoor carpet will we need for this hole