jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Explain moral superiority for European imperialism
Which statement about △UVW and △XYZ is true?
WILL MARK BRAINLIEST!!! PLZ HELP!!! Translate: Where are you going to? (To where?) ¿Dónde vas? ¿Cómo vas? ¿De dónde vas? ¿A dónde vas? It's probably not A or B
help me find the volume ):
what is the main source of pollution in the Chang Jiang?
1. The price of a book decreased from #25 to #20. By how many percent did the price decrease?a. 5b. 10c. 20d. 252. After taking several practice tests, Brian im
Which of the following language groups is most commonly spoken throughout Central Asia? A. Chinese B. Japanese C. Turkic D. Korean
Will Give brainiest!!! Sue used a probability simulator to roll a 12-sided number cube 100 times. Her results are shown in the table below: Number on the Cube
What is one way the Indian schools worked to eliminate Indian culture?
Why might the artist have thought Reconstruction was "worse than slavery" for black Southerners? *The Republican Party did not care about freed slaves. *Reconst