renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

When and where was the oath of office established?
Tell how electricity affected life in New York City
Why do my teeth hurt when I jump on a trampoline? I'll start and then my teeth just start killing me!? Science people, doctors... HALP
In which cases does the supreme court have original jurisdiction
What is the slope and y-intercept of 3x+y=4
Which of the following statements accurately describes how government leaders are chosen in China? A) They are voted into office through open democratic electio
Which currency would you most likely use to make a purchase in france?
there are 10 empty lockers in the hallway at school. three new students are to be given lockers. how many different ways could they be assigned lockers?
What made Europeans in the Americas realize that they needed a new workforce in the early 1500s?
Brianna spent a total of $52 on 4 used video games. What was the average cost of a game? $13 per game $18 per game $48 per game $56 per game