jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

What are some steps in writing a rough draft? Why is it important to write a rough draft?
What is the relationship between the word pairs in this analogy? sill: window as bumper : automobile O A. Synonyms O B. Antonyms O C. Parts of a whole D. Cause
Write three expression that are equivalent to the given expression. 8k+36
Solve the simultaneous equations 2x + 4y = 22 2x + 2y = 15
write the expression subtract 7 from the product 3 times f ​
What was going on in the Balkans prior to the outbreak of World War I? Austria-Hungary helped to create an independent Slavic nation. Russia and Austria-Hungary
Please help I don’t know how to use benchmarks
Select the correct answer. What is the approximate solution to this equation? 4lni - 8 = 12 ОА. 59,874 OB. I 10.5 Ос. IÑ148.4 OD. I 1.61
find the value of y when x equals 0. 6x - 2y =14
Give me similarities about these 2 things ( Novel and Comic ) what are the same about these two?? Give 6 details + giving braniest to the best answer !! Huryy t