pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

Please I need help with this now it for earth science
Which process is a form of autotrophic nutrition? A) transport B) regulation C)fermentation D) photosynthesis
what is the most effective way to avoid an unwanted pregnancy?
In this type of market, businesses must sell at whatever is the going market price: Monopolistic Competition Perfect Competition Monopoly oligopoly
What was the purpose of the vinegar In the third trial? A) test the effect of raising pH on enzyme action B)served no purposeC) serve as a control D) test the e
Parent function of f(x)= 4+ |x|
i h a t e my l i f e e e !!!! sb help me
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
(2/3) x (-6) x 5 please answer with how to solve it too.
Which body can begin an impeachment process? the Senate the Supreme Court the State Department the House of Representatives