mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Is a ph = 7.25 solution acidic, basic, or neutral at 0 °c?
¿qué porcentaje (percentage) de la población chilena es urbana?
¿cómo se establecen las percepciones de la belleza y la creatividad?
What is highest estimate for the total number of muslims that live in the world today?
What are the roots of the equation x2+6x-9=0
A car rental company's standard charge includes an initial fee plus an additional fee for each mile driven. The standard charge S (in dollars) is given by the
What term describes work done by nonprofessionals? naïve art folk art all these answers are correct outsider art intuitive art?
What was the significance of woodrow wilson attending the peace conference in versailles?
Transport of materials into a cell against a concentration gradient, from low to high, requires A) water. B) energy. C) osmosis. D) a passageway.
What is the average power output of a weight lifter who can lift 260 kg from the floor to a height of 1.60 m in 1.7 seconds?