arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?
The table compares the capacity of Omojobis phones battery when he started charging it (in percentage points) and the time it took to be fully charged (in minut
Both sound waves and light waves are?
Help please . What does ad equal
which is a key detail the author could add to paragraph 2 to help support the main idea
A soccer ball has a wholesale price of $14 and is marked up 115% before it is sold. If Joe purchases the soccer ball with a 5.5% sales tax, how much will he pay
How does the Civil War affect us today?
Will give brainliest: Analyze the graph of the given polar curve. If possible, describe the shape of the graph (circle, rose curve, limacon, etc), and state the
please find the area of this
What are transition paragraphs used for