ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Twice the sum of 4 and x is less than -16
If 2 is added to seven times a number and equals 8 more than six times a number what is the number
What is 100 increased by 99%
What is the scientific notation of 8888800
Describe how the parts of a cell are like a city or town. Identify what parts of a town are similar to cell organelles.
How did Hitler break the agreement from Munich?
Thomas drew a rectangle with a area of 6 square centimeters what is the greatest possible perimeter
a number equivalent to 63.24
Which one of the following sentences uses the comma or commas correctly? A. Giving it their best none of the swimmers broke, John Gore’s, record. B. Johnson
What is 40/3 as a mixed number?