Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

When should quotation marks be used? A title of short works, title of long works, symbol for inches, direct quotation litle of short works, humor or irony, symb
Solve the perimeter formula for an isosceles triangle, p=2a+b, solve for b. b= p/2a b=p -2a b= 2a/p b=p+2a
Colleen is 15 years from retiring. She opens an account at the Savings Bank. She plans to deposit $10,000 each year into the account, which pays 1.7% interest,
Explain any four managerial functions of an entrepreneur​
If the point (8,-5) is 6 units above the point P(x, y) and 3 units to the right of it, then what are the coordinates of the point P(x, y)?
The practice of cells turning on the production of some enzymes and turning off others in response to a changing environment is called
Twice the sum of x and 3 is decreased by 13
ANATOMY CHALLENGE (SE-13)​
Tyler ate x fruit snacks, and Han 3/4 less than that
The I/O modules take care of data movement between main memory and a particular device interface.A. TrueB. False