pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

What are the negative side effects of taking birth control pills in early age
how many tens are in 180
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
What is a verb please tell me
Amy bake a tray of muffins that holds 6 muffins she baked four tray i know that 24 muffins but how is 10 times that amount
why does the U.S. Constitution play an important part in the work of the United States Supreme Court?
What is an example of total internal reflection at work?
what is the step method to find gcf of 28 and 42
Ray is in debt $32 right now. He used to owe more, but he has been paying $6 a month on his debt for the last five months. How much was Ray in debt 5 months ago
what has contributed to the decrease in the total number of animals living on the continent of North America