asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

which of this is not example of simple machine? A) a crowbar,B)a knife,C)a bicycle,D)a wheelchair ramp
on the map of europe shade in the country that sponsored henry hudson
Given: AB is the perpendicular bisector of IK. Name two lengths that are equal
With regard to British influences on India, which of the following statements is true? A. The common name for the British Indian Empire was the "British Raj."
What type of songs originated with slaves doing fieldwork in the colonies
What is the taste of the resulting mixture?
Which word in the sentence is the predicate nominative? Down the road, that dark shape might be a dog. A. dark B. dog C. shape D. road
what roles do membrane proteins play in making the cell membrane selectively permeable
How did latin americans view Wilson's "moral imperialism"?
what US document was written in 1776?