Tokto
Tokto Tokto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

please help!!
i’m really stuck and confused!

please help im really stuck and confused class=

Respuesta :

jillakid25
jillakid25 jillakid25
  • 01-03-2021

Answer:  a.2^3, b. 3^5, c. 4^3 + 5^2, d. 9^4 + 7^2

Step-by-step explanation:

i took this class already

Answer Link
tsquare88
tsquare88 tsquare88
  • 01-03-2021

Answer:

a) = 8

b)=243

c)=1 600

d)=321 489

Explanation

a) 2×2= 4×2= 8

b)3×3=9×3=27×3=81×3=243

c)4×4=16×4=64×5=320×5=1 600

d)9×7=63×9=567×9=5 103×7=35 721×9=321 489

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes a breach of contract?
Help please tysm becuase this is hard
Read the excerpt from "Annabel Lee," by Edgar Allan Poe. And neither the angels in Heaven above Nor the demons down under the sea How does Poe use a sound de
Find the x-value at which the tangent to the function of y= (4/e^2x-2) + 8x is parallel to the x-axis.
simplify each fraction. 4/12 3/9 2/16 10/40 6/18 4/20 7/27 8/26
Paul wanted to save up money to go to prom this year he got a part-time job at the local mall This sentence is a run-on sentence. Which sentence is the correct
Is an intersex person the same as a hermaphrodite? Explain.
Help please? Which side of ΔDEF is the longest?
A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food? a. $21 per 7 pounds b.$147 per pound c $3 per pound d. $28 per pound
What is the slope of the line thatpasses through the points (-2,2)and (13, – 7)?a -1.67b -0.6c-0.6d- 1.67​