gigiomarquez27 gigiomarquez27
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost of buying "n" hamburgers can be represented by the expression 2.75n
How much would purchasing 10 hamburgers (n=10) cost?

Respuesta :

carterjuliet923 carterjuliet923
  • 01-03-2021
$27.50 you would just multiply 2.75 by 10
Answer Link

Otras preguntas

Any object from the past that was made by humans or by nature is called an artifact. True or False?
7 1/2 hours before 2:12am
Is a system of grouping organisims into a kingdom
All goods and services are scarce. a. True b. False
what is the purpose of zigzag line on a periodic table ?
Who suggested that a person’s physical characteristics could predict whether they were criminal or not?
Can you help me understand force=mass x accleration
An industry that has four large firms that provide ______ of the supply of the product is called an oligopoly. a. 75% b. 65% c. 55% d. 45%
salt is placed on roads when it snows. why doesn't NY place salt on the icy roads?
Todd begins piano practice at 4:15 P.M. and ends at 5:50 P.M. How long does he practice?