hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

according to the study, what did john steinbeck do to prepare for his book the grapes of wrath?
Why did Phoenicians developed a currency?HELP ASAP
Increased relaxation can cause _____. reduced stress levels a stiff neck good posture poor posture
a worker is paid $11/h plus and 8% commission on sales. what dollar amount in sales must the worker make to earn $300 in a 10-hour week?
Which choice shows the best way to join two independent clauses with a semicolon? My brother is a computer whiz; I can barely type my name. My brother knows
A ___ field allows the user to select from a list of values.
What was the headright system? a. a system in which a new settler would be given land and transportation in exchange for working the land for a set number of y
Which is happening when humans control the breeding of living things to favor certain desired features?
Crushing a solid substance increases the rate at which the substance dissolves because crushing a. decreases the concentration of the substance. b. increases
The United States and Soviet Union signed ______________ during George H. Bush's administration