charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

I will award 50 points and brainliest to the best proof with explanation :D
How do you divide by 10,100,1000
Finish the statement: A dwarf planet… (A). has enough mass to orbit either a planet or the Sun. (B). has enough mass to clear its orbit of other objects. (C). h
when did power steering become commercially available
Question 1 of 10 W Which statement best describes expenses? A. Expenses only include money spent on the purchase of things you want. B. Expenses are money spent
If 4x - y = 13 and 2x + y = 17 , then what does 3y - 2x = ?
simplify the quotient: y= 2x^2+10x-28/x^2-49 divided by 2x-4/x+7
Which is the best definition of a linear inequality? (NEEDS HELP BADLY!) A. A mathematical statement that shows the equality of two expressions. B. A mathematic
Help thanks:)………………..
23. When you are stopped by a law enforcement officer, which of the following should you not do?