memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

how did agriculture differ in the three colonial regions?
Ulrich zwingli launched his program of iconoclasm in zurich to
Which of the following is defined as “writing that uses facts to explain”? expository writing persuasive writing descriptive writing narrative writin
Why did the united states go to war against western indians to quickly after the revolution?
Find three consecutive integers such that twice the middle decreased by three is two more than the third
What percent of us high school students have never tried marijuana?
How did plantation owners justify slavery?
can u help me plz thanks
Which of the reactions below is a formation reaction? 1. 2 fe(s) + 3 o(g) → fe2o3(s) 2. n2(g) + 2 h2(g) + 1 2 o2(g) → n2h4o(g) 3. b2(s) + 2 i2(ℓ) + cl2(g) → 2 b
Woman who poisoned her husband with antifreeze