amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

A pyramid and a cone are both 10 centimeters tall and have the same volume. What statement must be true about the two solids? A. The vertical cross-sections of
Explain the importance of tariff policies in the Republic of Texas.
What is the equation of the line that passes through the points given in the table
PracticeYou must answer this question. Write your answer in 125-150 words in an appropriate style.Your class has been discussing how they spend time with their
Do you think Armstrong sperry had authority to write an adventure story about the south seas? Why?
Please help me! If you get the question right you will get brainliest, 5 stars, and a thanks. Impressionists were different from previous artists because of....
2. Which verb never used the "a" personal? ser llamar ver visitar
A yield sign is an equilateral triangle with a side length of 36 inches. What is the height (h) of the sign? Leave your answer in simplest radical form.
Escriba los números racionales que corresponden a los puntos A, B, C, D y E que están representados en la recta numérica.
please factor and find the zeros of each relation (18 marks) C. y = 30x^2 + 44x +16 D. y = 10x^2 + 60x + 80