vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I REALLY NEED IT | Identify the domain of the function shown in the graph.
Esme's tire had a leak. It originally held 30 pounds of pressure but was losing 1.8 pounds of pressure each hour. How many pounds of pressure would there be aft
which of the following measurment is most accurate? A. 9×10-²m B. 900 × 10⁴mC. 90 ×10³mD. 0.090m​
What is the measure of angle 2,4,6, and 8?
Based on the table, what is the definition of the word polytheism? practicing religious ceremonies believing in multiple religions believing in more than one go
The factored form of expression 12t - 84 is ?
The area of a rectangle is given below. If one of the sides is length 2s units, find the perimeter in terms of s. A = (2s squared – 4s) square units
Acid rain _______. A) results in a decrease in air quality B) damages the surfaces of buildings, statues, rocks, and leaves C) increases the rate at which the
4.2x – 6.4 = 5.0x x=???????
How did Paul Revere prepare this document? Interviewed witnesses of the Boston Massacre Participated in the Boston Massacre Read excerpts about the Boston Ma