taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What did Susan B. Anthony do?
Who is the “Father of Our Country”?
which is understanding of classification an important skill
Who makes federal laws?
Which compounds are classified as Arrhenius acids? (1) HCl and NaOH (2) HNO3 and NaCl (3) NH3 and H2CO3 (4) HBr and H2SO4
When lithium reacts with bromine to form the compound LiBr each lithium atom (1) gains one electron and becomes a negatively charged ion (2) gains three electro
Which compound yields H + ions as the only positive ions in an aqueous solution? (1) KOH (3) CH3OH (2) NaOH (4) CH3COOH
When must all men register for the Selective Service?
What was one important thing that Abraham Lincoln did?
Which terms identify types of chemical reactions? (1) decomposition and :sublimation (2) decomposition and synthesis (3) deposition and sublimation (4) depositi