GG286985
GG286985 GG286985
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18.
What is the cost of 1 sunflower?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2021

1 sunflower costs $2.25 because 18/8=2.25

Answer Link
ksaylor03 ksaylor03
  • 04-04-2021
$2.25. you have to divide 18 & 8
Answer Link

Otras preguntas

why did president Truman believe that the United States should sign the North Atlantic treaty
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank
THE FULL MOON TURNED ORANGE AND THEN GOT REALLY DARK WHAT COULD HAVE MADE IT TURN DARK LIKE THAT
how many peanuts will each person get if 3 people share 1/5 pound of peanuts equally write and solve a division equation to represent the problem
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny
what does ich hoffe, dass Sie und Ihre Familie geht es gut
which channel is the most popular one for the evening news A. WANR B. WWCN C. WCLM D. WKOD
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
if hares with long legs run faster than hares with short legs, which hares do you expect would be most likely to survive and reproduce