peyton3825
peyton3825 peyton3825
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

A sweater costs $25. The store marks up the price by 85%. What is the selling price of the sweater?

Respuesta :

blueberry1010
blueberry1010 blueberry1010
  • 01-05-2021
21.25 because $25x85%=21.25
Answer Link

Otras preguntas

How do you say pickle in spanish?
If 8 pens cost 64p how much did 1 pen cost
To stay properly hydrated, a person should drink 32 ounces of water for every 60 minutes of exercise. How much water should Damon drink if he rides his bike for
7/9 x 6/49 multiply and simplify
15c+3/6=-12 what is the answer
If point E is between points D and F and DE = 27 and EF = 34, find DF
What are some examples of aerobic activities?
If a linear system has no solution what happens when you try to solve the system by adding or subtraction
Determine whether the following relation is a function. {(3,7), (3,8), (3,-2), (3.4),(3,1)} A) it is a function because the ordered pairs all have the same x-
How do I solve bh+hr=25 when solving for b