ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that you were born in 2001. Also, suppose that your mother received a $100 baby shower gift at your birth. How much would it cost to buy a similar amoun
Help pls The function y = 3.25 + 2.5(x − 1) can be used to determine the total cost (y) of a taxi ride of x miles. What is the rate of change of the cost in dol
Wind, water, and glaciers all cause A. erosion B. oxidation C. reduction D. transpiration
ANSWER NOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I CAN NOT HANDLE THIS QUESTION ANY LONGER!!!!
Need some help on this one question!
What is chemiosmosis?
Explain a wedge and give 3 examples.
To have an experiment that can be replicated, a scientist must do all of the following EXCEPT ________. A) use a control group B) have an experimental group C)
What is 421.06 minus 212.90
1) Resolver: 5 - (-2) =