krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

if the score is 90% and the total is 70 what is the number correct ?
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
A hiking club has 9 members. How many ways can they choose a president, vice president, secretary, and treasurer from among the members?
what religion did mansa musa of mali help spread
What is the correct term for a release of an ovum in the female reproductive system?
Before the Civil War, the cotton plantations of the ___ South depended on British textile companies for their markets.A.antebellumB.anteriorC.avant-garde
what is a similar quote for Romeo and Juliet "my bounty is as boundless as the sea . My love as deep , the more i give to thee , the more i have , for both are
The tropical climate zone is in which two states?
What are preventable injuries and unpreventable injuries