rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What is 37/5 as a mixed number
Can Jet Fuel burn through Steel Pipes?
Partially because of the atmosphere of fear created by militarism, many European nations formed ____________ with other nations where they promised to protect e
how do you solve 130 cm plus 50 mm
What role does infrastructure play in transitional economies?
In the wave-mechanical model, an orbital is a region of space in an atom where there is(1) a high probability of finding an electron (2) a high probability of f
Which chemical equation represents the reaction of an Arrhenius acid and an Arrhenius base? (1) HC2H3O2(aq) + NaOH(aq) --> NaC2H3O2(aq) + H2O(l) (2) C3H8(g)
How many milliliters of 0.100 M NaOH(aq) would be needed to completely neutralize 50.0 milliliters of 0.300 M HCl(aq)? (1) 16.7 mL (3) 150. mL (2) 50.0 mL (4) 3
Which formula represents a nonpolar molecule containing polar covalent bonds? (1) H2O (3) NH3 (2) CCl4 (4) H2
Which particle has the least mass?(1) alpha (3) neutron (2) beta particle (4) proton