sofiaapaliza18 sofiaapaliza18
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Is a 12 oz. bag of takis chips for $3.40 better than a 3 oz. bag of takis chips for $0.75 ??

Respuesta :

akaibracy akaibracy
  • 01-06-2021

Answer:

Yes, it is better.

Step-by-step explanation:

3 oz. = $0.75

multiply each by 4

12 oz. = $3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-06-2021

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

(4) 3oz bags are 12 ounces

0.75 * 4 = $3.00

So the 12 oz bag is not a good buy.

Answer Link

Otras preguntas

each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
9 divided by 16 and please explain on how to get the answer
what is 3/5 plus 5/8?
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
The first light bulb had a filament made of _____.
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te
How do I convert negative 3 over 5 to a decimal