lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

What is information designed to influence people's opinions?
Which crop was one of the first to be omesticated?
"mya's team members feel attracted to the team and motivated to remain part of it. mya's team can be characterized as being in what phase of group development?:
Why do fronts tend to create precipitation?
Help!!!!!me plz I wasn’t here
Which northern colonies seemed to allow the most freedom?
"because psychology students tend to define "negative" as "bad," students often incorrectly define "negative reinforcement" as a punishment. this illustrates wh
What does it mean to say that two variables are negatively associated?
what was the most notable about Nicolaus Copernicus work
What three religions claim palestine/israel as a holy land? place an asterisk next to the ones that are universalizing religions?