ashley03469
ashley03469 ashley03469
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

A set of 3 erasers costs $1.68. At this price rate, how much would 10 erasers cost?​

Respuesta :

sofad2
sofad2 sofad2
  • 02-06-2021

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

1.68/3 = .56

10 x .56 = 5.6

Answer Link
matthewswatson
matthewswatson matthewswatson
  • 02-06-2021

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

1.68 / 3 = 0.56

This is the cost of one eraser.

Now, to find the cost of ten, all we have to do is:

0.56 x 10 = $5.60

Hope i could help :)

Answer Link

Otras preguntas

A woman treated her home with a pesticide that kills spiders. The first application killed 78% of the spiders. Two months later she applied the pesticide again,
What were the step pyramids the Sumerians built called
what prefix before saccharide would you use to describe sucrose
Is this Linear y=4000-70x if it is how do you know
In which quadrant does the point (–10, 9) lie? A. Quadrant I B. Quadrant II C. Quadrant III D. Quadrant IV Need an actual answer...
Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????
How do parenthesis affect the answer in a problem
Which phrase best describes osmosis? A. the process where DNA is created B. the movement of molecules through the cell membrane C. the division process of the c
In laboratory volume of liquid are usually measured with a (n)
Nitrogen gas (N2) and hydrogen gas (H2) combine to form ammonia (NH3). Which equation correctly represents this reaction? A. N + H → NH B. 2N2+ H2 → 3NH3 C. 2NH