bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

what economic and political conditions following world war 1 encouraged dictatorships
if one amino acid is a protein sequence is changed what could happen
What's the square root of 0.4 repeating
cody spent half of his allowance on candy. to earn more money his parents let. him wash the car for $7. what is his weekly if he ended with $17
Which of the following uses a nonrenewable energy resource to generate energy? A. nuclear power plant B. wind farm C. fireplace that burns wood D.
which colony came first? jamestown, VA or plymouth, MA
how do you write 18\42 in simplest form
Scientist infer that most of earth earliest atmosphere was produced by?
Of the following methods, the best way to increase your reading is by A. setting a goal to read five new pages every night. B. reading a new book every day. C.
in quotient and remainder what is the remainder of 2,117 divided by 7