guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

nora has a piece of ribbon that is 3/4 yard long.she will use half of it to make a bow what length of the ribbon will she use for the BOw?
A floor of a large hall is in the shape of a rectangle. It is to be covered with square tiles that each have an area of 16 square feet. If the length of the fl
76 less than the quotient of an unknown number and five is 116
German war criminals were tried at Nuremberg, France. a. True b. False
How were the. Colonial slaves treated by the government or society?
50% of a number is 12. What is the whole number?
write the percent as a fraction in its simplest form
MATH HELP PLZZZ 20 POINTS!!!!!
In the story Sara sees red does Sara help the injured women
Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A(n)=-6+(n-1)(6) A. 0, 18, 54 B. –6, 18, 54 C. 6, 18, 54