jetinder222236
jetinder222236 jetinder222236
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Jimmy went to buy apples at the supermarket. Which is the better buy? $5.00 for 4 apples
or $6.00 for 5 apples.

Respuesta :

zionpitts35
zionpitts35 zionpitts35
  • 03-09-2021

Answer:

$6.00 for 5 apples

Step-by-step explanation:

$5.00/4= $1.25 per apple

$6.00/5= $1.20 per apple

5¢ cheaper

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?