britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

ill mark the brainliest if you help me with the these three questions 7,8,9
how does knowing about supply and demand help
What is the Role of fadh2 in cellular respiration
artist use a small scale for portrait of a lover because it implies
definition for excerpt illustrates the bandwagon propaganda technique
What verb tense should I use when talking about the past?
at the electronics store you have a coupon for 20% off up to 2 cds you buy for CDs with the original cost of $10.99 each the sales tax is 5% what is the total c
Cost and benefit in economic example
can anybody please help me fill in these blanks?? thank you so much if u can!
In which country did miguel hidalgo led the revolution against spain?