LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP NOW 100 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER!!!! 2 photos below PLZ ANSWER BOTH CORRECTLY
She took her goggles and towel and is going swimming. ​She's going​ swimming, so she took her goggles and towel.
You notice the line of mercury in your barometer is all the way to the top-30 inches. Is this high or low? What kind of weather should you expect? A. High; bad
help me plzzzzz asap thx :3
When policymakers use the media to deliver specific messages to citizens, what are policymakers trying to do? A.solicit donations B.promote policies C.encoura
I'm writing an short essay for my history class I got this so far and need help The Industrial Revolution took place from the 18th to the 19th centuries and wa
what's 7-11.i need help please.
What characteristic of universities made them very attractive to scientists during the scientific revolution?What characteristic of universities made them very
Help !!! What is gravitational potential energy?
How did the philosophies of humanism and secularism interact during the European Renaissance? A. Humanists developed modern science by demonstrating that Earth