mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HURRY!!!! Which statement about the US Army’s roundup of the Cherokees is true? A) Officials promised to provide supplies for the l
Reread line 44-55. What is Rusesabgina’s purpose in these lines
Jacob painted 3/4 of a wall his little brother painted 1/2 of what was left how much of the wall is still unpainted
Me encantan las verduras. _____ como verduras. A Nunca B Más o menos C Tampoco D Todos los días
elsa buys a bag of 12 oranges for $3.48. find the unit price in dollars per orange.
can someone help me please
There are 30,000 genes on each chromosome. true or false
Which of the following situations would not be supported by A government practicing a merchantilist economic system
Why might you complete a 1040EZ?
Which of the following qualifies as a teamwork skill? A. Free associating B. Multitasking C. Listening D. Problem solving