s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of ancient civilizations were ruled by dynasties?
Plz answer and thank you
Jesse needs 13 gallons of paint to finish painting the exterior of his barn. If he uses 10 quarts of the paint for the doors, how many quarts will be left for t
Question: Ned took a test with 25 questions. He lost 4 points for each of the 6 questions he got wrong and earned an additional 10 points for answering a bonus
What was the decades long conflict between the united states and the soviet union referred to?
4/7 of the students at a park were boys. If there were 66 girls, how many students were there at the park?
What do you mean by proform?
Party organization in Congress is dealt with by what?
Why does metal need to be extracted from an ore before it can be used?
A researcher wishes to estimate the number of households with two cars. how large a sample is needed in order to be 95% confident that the sample proportion wil